BURSA ULUDAĞ'A NASIL GİDİLİR?

Bursa'ya nasıl gidilir?

Bursa'ya deniz (Mudanya veya Gemlik üzerinden), kara ve hava yoluyla gidebilirsiniz. Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi Ağ Bursa'nın ulaşımla ilgili sayfalarından edinebilirsiniz.

deniz otobüsü ve hızlı feribot saatleri | şehirlerarası otobüs firmaları | hava yolu

Ayrıca Bursa Ray projesi nedeniyle değişen şehiriçi ve şehirlerarası yolları da Ağ Bursa'da bulabilirsiniz.

şehiriçi | şehirlerarası

Bu sayfada Bursa'dan Uludağ'a ulaşmak için kullanabileceğiniz yolları anlatmaya çalıştık. Umarız, yararlı olur.

Teleferik

Uludağ'a teleferikle çıkabilirsiniz. Teleferik hatları 1963 yılında kullanıma açılmıştır. Bursa Kadı Yayla (1235 m) arasında iki, Kadı Yayla Sarı Alan (1621 m) arasında iki, toplam dört hat vardır. Her hatta 30 kişi taşıyan bir kabin çalışır. Teleferik Teleferik Bursa'nın Teleferik semtinden kalkar. Arabanızı hemen oradaki otoparka bırakabilirsiniz. Teleferik önce Kadı Yayla'ya çıkar. Orada kabin değiştirip, Sarı Alan'a çıkan kabine binmeniz gerekir. İsterseniz Kadı Yayla'da da kalabilirsiniz. Bursa'dan Sarı Alan'a çıkış yaklaşık 20 dakika sürer. Teleferiğin en son durağı Sarı Alan'dadır. Buradan Oteller Bölgesine ulaşmak için yine minibüse binmeniz gerekir. Kışın, özellikle haftasonları, minibüs bulmakta pek bir zorlukla karşılaşmazsınız. Sarı Alan'la Oteller Bölgesinin arası 7 km'dir. Bu arada kayaklarınızı teleferikle yukarı çıkaramazsınız. Eğer arabanız yoksa, kayaklarla yukarı çıkmak için minibüs kullanabilirsiniz. Piknik tüpü taşımak da yasaktır. Teleferik kar, yağmur veya sisten etkilenmese de rüzgarlı havalarda çalışmaz. O yüzden özellikle Bursa'da lodos estiği zamanlarda, diğer ulaşım yollarını seçin. Ancak arabanız yoksa ve taksi tutmak istemiyorsanız, yaz ayları için en ideal ulaşım aracı da teleferiktir. Çünkü yazın sefer sayısı azalsa da yıl boyunca Uludağ'a yolcu taşır. Teleferikle yukarı çıkmak gerçekten zevklidir. Kışın yukarı çıkıldıkça kar kalınlığının nasıl artığını, karın ağaçları örtüşündeki güzellikleri görürsünüz. Yazın da bitki örtüsündeki değişimi gözlemleyebilirsiniz. Sonbaharda aşağıdaki ağaçlar hâlâ yeşilken, teleferik yükseldikçe sarı renk artar. Tabii, Bursa'yı kuşbakışı görmek de ayrı bir zevktir. Yazın ayrıca Sarı Alan'dan Çoban Kaya'ya (1750 m) iki kişilik telesiyejler çalışmaktadır. Özellikle romantik bir gün geçirmek isteyenlere önerilir. Yalnız yanınıza en azından bir kazak almayı da unutmayın. Yazın bile Uludağ serin olur.

Minibüs

Yolcu minibüsleri özellikle kış aylarında Uludağ'a çıkmak isteyenlere bir seçenek sunar. Yaklaşık 15 kişi alan bu minibüsler dolunca kalkarlar. Kayak mevsimi bitince veya günün geç saatlerinde bu sayıyı tutturmak zor olabilir. O yüzden minibüsle dağa çıkmak istiyorsanız, olabildiğince erken saatte minibüs durağında olmalısınız. Minibüsle çıkarken kayaklarınızı da yanınıza alabilirsiniz. Çoğu kişi arabaları olsa bile, karlı yollarda araba kullanmaktan kaçındıkları için minibüsle Uludağ'a çıkmayı tercih ediyor. Minibüsler Bursa'nın Tophane semtinden kalkar. Minibüsle Uludağ'a çıkmak ortalama 1.5 saat sürer. Bu süre hava ve yol durumuna göre artabilir. Minibüs bulmanın zor olduğu yaz aylarında, teleferik çalışmayı sürdürür. Ayrıca taksiyle de çıkabilirsiniz. Ancak Uludağ'a çıkarken olduğu kadar inerken de araç bulmakta zorlanabileceğinizi unutmamalısınız.

Taksi

Uludağ'a taksiyle de çıkabilirsiniz. Eski şehirlerarası otobüs terminalinden ve Tophane'den, özellikle Uludağ'a çalışan taksilere binebilirsiniz. Durak telefonları yakında buraya yazılacak.

Özel araba

Uludağ'a Bursa'nın içinden iki yolla çıkabilirsiniz. Ya Pınarbaşı Mezarlığının yanından geçerek, ya da Çekirge'den. Eğer Bursa'yı bilmiyorsanız Çekirge yolunu seçin. Çünkü diğer yol oldukça karışıktır. Zaten yol tabelalarında da Çekirge yolu gösterilir. Uludağ yolu şehir merkezinden Milli Park'ın girişine kadar 22 km, Milli Park Oteller Bölgesi arası 12 km'dir. Kış aylarında kendi arabanızla Uludağ'a çıkacaksanız, yolun karlı, buzlu, sisli olabileceğini; özellikle sömestir tatilinde ve pazar günleri yoğun bir trafikle karşılaşabileceğinizi unutmayın. En iyisi bu sayfaya bir kitap aralığı koyun ve yola çıkmadan önce hava ve yol durumunu öğrenin. Arabanızda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurun. Eğer çivili lastiğiniz varsa ve yol çok karlı değilse belki zincir takmadan da yukarı çıkabilirsiniz. Ancak çoğu zaman yolda denetim yapan jandarma, zincirsiz araçların geçmesine izin vermez. Eğer zinciriniz yoksa veya takıp sökmesini bilmiyorsanız, yoldan zincir alabilir veya kiralayabilirsiniz. Bu zincirleri satan kişiler, ayrıca para karşılığı zincirinizi de takabilirler. Yaz aylarında ormanın içinden rahatlıkla yukarı çıkabilirsiniz. Ancak yine de virajlı bir yol olduğu için, dikkatli olmakta yarar var.

Kış koşullarında yolculuk yaparken...

Ani hızlanma ve ani frenden kaçının.
Aracınızı sürekli viteste kullanın.
Var olan lastik izlerini izleyin.
Önünüzdeki araçla aranızda her zamankinden daha fazla uzaklık bırakın.
Önce vites küçültüp, sonra kısa aralıklarla pompalayarak fren yapın.

Lastikleriniz kış koşullarına uygun mu?

Lastiklerinizin havasını her zaman lastik soğuk iken tamamlayınız ve 15 günde bir kontrol ediniz.
Kış şartlarında lastik havalarını 2-3 psi artırınız.
Bu şekilde karda ve buzda daha iyi bir çekiş elde edebilirsiniz.
Kış lastikleri kullanılacaksa, tüm lastiklerin değiştirilmesi önerilir.
En azından çeker akstaki lastikler değiştirilmelidir.
Kış şartlarında diş derinliği 3 mm'nin altında olan lastikler araç performansını düşürebilir.
Diş derinliği 1.6 mm'ye düşen lastiklerin mutlaka değiştirilmesi gerekir.
Çivili kış lastiği kullanımı özellikle buzlu ve karlı zeminlerde üstün çekiş ve tutunma sağlamakla birlikte, kuru zeminde ters etki yapar.
Kış lastiği seçiminde, aracınızın özgün lastik genişliğinden daha geniş lastikleri kullanmaktan kaçının.
Geniş lastikler aracın yumuşak zeminde yere dokunmasını zorlaştıracağından, kayma olasılığını artırır.
Lastiğinizi kaldırım kenarı gibi sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının.

Kaynak: Uludağ Turizmi Geliştirme Derneği ve Goodyear tarafından hazırlanmış bir broşür.

tasarım & içerik :             
gitmeden önce hava durumu kar kalınlığı nasıl gidilir? nerede kalınır? ne yenir? ne içilir? pist haritası